Masz już suszarkę ?


Spis treści

1. Jak prawidłowo suszyć ?

2. Wskazówki dotyczące suszenia żywności

3. Batoniki i roladki na bazie suszonych produktów

4. Inne zastosowania suszarki Excalibur

5. Smakowite przepisy



Jak prawidłowo suszyć ?




Przygotowanie surowca do suszenia

Tak naprawdę, nie ma dobrego ani złego sposobu przygotowania żywności do suszenia. Przestrzegając tych kilku wskazówek, można osiągnąć sukces:

  • Zachowaj jednolitą grubość plastrów.
  • Do suszenia staraj się kroić surowiec w plastry nie grubsze niż 0,5 cm. (Z wyjątkiem moreli, nektarynek, brzoskwiń, czereśni, winogron, porzeczek, śliwek i innych małych, miękkich owoców, które mogą być suszone pocięte na połówki lub na ćwiartki.
  • Krojąc surowiec w kostkę zwróć uwagę, aby nie była ona zbyt drobna, ponieważ podczas suszenia zmniejszy rozmiary i może przedostawać się przez otwory w siatce tacy.
  • Mięso do suszenia należy pokroić w plastry grubości 0,5 cm i usunąć nadmiar tłuszczu. Tańsze mięso jest zwykle chudsze, ponieważ zawierają mniej tłuszczu. Takie kawałki są idealne do domowego suszonia. Aby były bardziej kruche, krój je w poprzek włókien.
  • Wiele surowców może być suszona ze skórką. Wyjątek stanowią owoce z niejadalną skórką, takie jak ananas, kiwi, papaja, orzech kokosowy, banany, marchew i słodkie ziemniaki.

Wstępna obróbka żywności

W przypadku zastosowania suszarki do żywności Excalibur wstępna obróbka żywności nie jest obowiązkowa. Krótkie czasy suszenia i kontrolowane warunki pracy urządzenia pozwalają wysuszyć żywność, nim zacznie się ona psuć. Jednak obróbka wstępna pomoże utrzymać:

  • Kolor: zmniejsza utlenianie surowców takich jak jabłka i ziemniaki, powstrzymując proces ich brązowienia.
  • Składniki odżywcze: zmniejsza ich utratę podczas procesu suszenia.
  • Konsystencję: zmniejsza ryzyko spadku jakości błonnika w surowcu. Istnieją zasadniczo dwie metody obróbki wstępnej: namaczanie i blanszowanie.

Namaczanie

Moczenie jest metodą stosowaną przede wszystkim, by zapobiec utlenianiu się owoców lub warzyw. Poniżej wymieniamy różne rodzaje namaczania, które możesz wypróbować:

  • Wodorosiarczyn sodu: Zmieszany z wodą, wodorosiarczyn sodu stanowi płynną formę siarki. Jest najbardziej efektywnym i najtańszym antyutleniaczem. Należy stosować wyłącznie wodorosiarczyn sodu przeznaczony do zastosowań spożywczych, do suszenia. (Wodorosiarczyn sodu firmy Excalibur jest dostępny u sprzedawcy suszarek Excalibur)
    Jeżeli cierpisz na alergię, przed zastosowaniem wodorosiarczynu sodu koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
  • Owoce: Wymieszaj 1,5-2 łyżeczki wodorosiarczynu sodu firmy Excalibur w 4 litrach wody. Zanurz plasterki owoców na pięć minut w roztworze, a owoce przepołowione na piętnaście minut. Opłucz przed suszeniem.
  • Warzywa: Zalecane jest tylko blanszowanie na parze. Należy dodać 1 łyżeczkę wodorosiarczynu sodu Excalibur na szklankę parującej wody i blanszować tak jak zwykle. Sposób szczególnie zalecany dla warzyw suszonych do dłuższego przechowywania (ponad trzy miesiące).
  • Kąpiel w kwasie askorbinowym – kwasie cytrynowym: Kwas askorbinowy jest po prostu formą witaminy C. Występuje on we wszystkich owocach cytrusowych. Znajdziesz go w aptece lub sklepach ze zdrową żywnością w postaci kryształków, pudru lub tabletek. Należy namoczyć przygotowane produkty w roztworze 2 łyżek stołowych proszku na 1 litr wody przez dwie minuty.
  • Kąpiel w soku owocowym: Soki cytrusowe, takie jak ananasowy, cytrynowy lub limonkowy, mogą być stosowane jako naturalny antyoksydant. Należy zmieszać 1 szklankę soku z 1 litrem letniej wody i namaczać produkty przez 10 minut. (Uwaga: sok owocowy jest tylko w 1/6 tak skuteczny jak czysty kwas cytrynowy i może wpłynąć na smak tak konserwowanych produktów).
  • Kąpiel w miodzie: Kąpiele w miodzie są stosowane często do suszenia owoców. Wiele suszonych owoców sprzedawanych w sklepach spożywczych lub sklepach ze zdrową żywnością zostało poddanych takiej obróbce. Miód sprawi, że owoce będą znacznie słodsze, i doda do nich kalorii. Należy rozpuścić 1 szklankę cukru w 3 szklankach gorącej wody. Pozwolić mieszance ostygnąć do pokojowej temperatury, a następnie dodać 1 szklankę miodu. Zanurzać owoce w małych partiach, wyjmować łyżką cedzakową i dokładnie odsączyć przed suszeniem.

Stosując wymienione metody namaczania należy przestrzegać szczegółowych wskazówek ich przeprowadzania opisanych powyżej. Następnie, należy zawsze dokładnie opłukać żywność przed suszeniem i odcedzić ją. Ostatnim ważnym krokiem przed umieszczeniem produktów w suszarce jest osuszenie nadmiernej wilgoci za pomocą papierowego ręcznika. Nadmiar wilgoci na produktach przedłuży czas suszenia.

Blanszowanie

Blanszowanie jako sposób obróbki wstępnej może odbywać się w gotującej wodzie albo na parze. Obróbka wstępna nazywana jest często spękaniem (ang. checking lub crazing). Metodę tę można stosować najefektywniej w stosunku do owoców z twardą skórką (czasami posiadających naturalną powłokę ochronną z wosku), takich jak winogrona, śliwki, borówki itd. W wyniku gotowania owoców w wodzie przez 1 do 2 minut skórka pęka i ułatwia wydostawanie się wilgoci, skracając czas suszenia.

  • Obgotowanie w wodzie: Napełnić duży garnek do połowy wodą. Doprowadzić wodę do wrzenia, włożyć surowiec i mieszać. Następnie przykryć garnek pokrywką i gotować przez około trzy minuty.Wyjąć żywność z gotującej wody i przełożyć ją do lodowatej wody do ostygnięcia. Po ostudzeniu, wyjąć produkty z wody, odcedzić i osuszyć ręcznikiem usuwając nadmiar wody przed włożeniem do suszarki Excalibur.
  • Parownik elektryczny: to jeden z najbardziej efektywnych i skutecznych sposobów ponownego nawadniania żywności. Suszone produkty umieszczane są w miseczce i pokrywane płynem. Cyrkulacja pary umożliwia przeniknięcie wody w głąb surowca i przywrócenie mu jego oryginalnego stanu świeżości. W celu uzyskania najlepszych rezultatów nawadniania należy postępować zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się w instrukcji obsługi parownika elektrycznego.
  • Namaczanie: Aby namoczyć suszoną żywność należy włożyć ją do płytkiego rondla, zalać wodą, a następnie odstawić na około 1 – 2 godziny, aż surowiec wchłonie wodę. Możesz również pozostawić surowiec w wodzie przez noc, jednak w takim przypadku należy odstawić rondel na ten czas do lodówki.
  • Wrząca woda: Aby ponownie nawodnić warzywa, należy włożyć porcję suszonych warzyw o objętości ok. 1 szklanki do naczynia, zalać je 1 szklanką wrzącej wody, a następnie moczyć przez 5 do 20 minut. Natomiast aby ponownie nawodnić owoce, należy włożyć do rondla porcję (1 szklankę) suszonych owoców, zalać 1 szklanką wody, a następnie gotować na wolnym ogniu, aż zmiękną.
  • Gotowanie: Warzywa, które zamierzasz wykorzystać jako przystawkę do dania głównego albo do kompotów należy gotować w wodzie w proporcji 1:1. W przypadku żywności, którą zamierzasz wykorzystać jako składnik sufletów, placków lub pieczywa (na sodzie oczyszczonej) należy stosować proporcje 2 części na 3 części suszonych produktów. Natomiast suszone owoce (np. do ciast, czy innych wypieków) należy nawadniać następująco. Zagotuj wodę w rondlu. Włóż porcję suszonych owoców do rondla z wrzącą wodą. Skręć na mały ogień i gotuj tak przez 1 do 15 minut, aż owoce zmiękną.

2. Wskazówki dotyczące suszenia żywności

Tabele zamieszczone na kolejnych stronach, zawierają wskazówki dotyczące przygotowania, czasu i sposobów sprawdzania stopnia wysuszenia poszczególnych owoców i warzyw. Jak omówiono wcześniej czas suszenia może być różny, dlatego też w tabelce umieszczono orientacyjne przedziały czasu. Przy niskiej wilgotności powietrza czas suszenia będzie zbliżony do pierwszej (dolnej) wartości. Jeżeli natomiast wilgotność jest wysoka, czas będzie bliższy drugiej wymienionej liczbie godzin.


Wskazówki dotyczące suszenia żywności: owoce
Najlepiej suszyć w temperaturze 58 °C


Jabłko
Obrać, wydrążyć (usunąć gniazda nasienne) i pokroić w plastry lub półkola. Dla lepszego smaku można posypać cynamonem.

Konsystencja po wysuszeniu: Sprężysta
Czas suszenia: 7-15 godzin


Morele
Umyć, przeciąć na pół, usunąć pestkę i pokroić w plastry. Ułożyć suchą skórką do dołu.

Konsystencja po wysuszeniu: Sprężysta
Czas suszenia: 20-28 godzin


Nektarynki
Umyć, usunąć pestkę i (opcjonalnie) obrać. Pokroić w plastry lub półkola grubości 1 cm. Ułożyć suchą skórką w dół.

Konsystencja po wysuszeniu: Sprężysta
Czas suszenia: 8-16 godzin


Brzoskwinie
Umyć, usunąć pestkę i (opcjonalnie) obrać. Pokroić w plastry grubości 0,5 cm.

Konsystencja po wysuszeniu: Sprężysta
Czas suszenia: 8-16 godzin


Banany
Obrać i pokroić w plastry grubości 3 mm.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 6-10 godzin


Jagody
Pozostawić całe. W przypadku jagód pokrytej woskową skórką poddać je obróbce wstępnej przez spękanie (ang. crazing).

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 10-15 godzin


Czereśnie
Usunąć ogonki i pestki. Przekrić na pół i umieścić na tacy skórką do dołu. Będą jak rodzynki; uważaj, aby nie przesuszyć.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta i lepka
Czas suszenia: 13-21 godzin


Żurawina
Postępować tak samo jak w przypadku jagód.

Konsystencja po wysuszeniu: Sprężysta
Czas suszenia: 10-12 godzin


Figa
Umyć, usunąć skazy, pokroić w ćwiartki i rozłożyć w jednej warstwie, skórką do dołu.

Konsystencja po wysuszeniu: Sprężysta
Czas suszenia: 22-30 godzin


Winogrona
Umyć, usunąć pestki, przekroić na pół albo pozostawić całe. Połówki umieścić skórką w dół. Blanszowanie zredukuje czas suszenia o połowę.

Konsystencja po wysuszeniu: Sprężysta
Czas suszenia: 22-30 godzin


Kiwi
Obrać i pokroić poziomo w plastry 0,5 cm.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta i kruche
Czas suszenia: 7-15 godzin


Persemony
Umyć, usunąć kapelusz i (opcjonalnie) obrać. Pokroić w plastry grubości 0,5 cm.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 11-19 godzin


Ananas
Obrać, usunąć włókniste oczka. Wydrążyć rdzeń i pokroić w plastry 0,5 cm lub słupki.

Konsystencja po wysuszeniu: Sprężysta
Czas suszenia: 10-18 godzin


Sliwki
Umyć, przekroić na pół, usunąć pestkę i wywinąć miąższem na zewnątrz.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 22-30 godzin


Truskawki
Umyć, usunąć szypułki, pokroić w plastry grubości 0,5 cm.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta i krucha
Czas suszenia: 7-15 godzin


Arbuz
Obrać skórkę, pokroić w kliny i usunąć pestki.

Konsystencja po wysuszeniu: Sprężysta i lepka
Czas suszenia: 8-10 godzin


Wskazówki dotyczące suszenia żywności: warzywa
Najlepiej suszyć w temperaturze 52 °C


Rabarbar
Umyć i pokroić na odcinki długości 2,5 cm.

Konsystencja po wysuszeniu:Skórzasta
Czas suszenia: 6-10 godzin


Szparagi
Umyć i pociąć w kawałki długości 2,5 cm.

Konsystencja po wysuszeniu: Krucha
Czas suszenia: 5-6 godzin


Fasolka zwykła lub szparagowa
Umyć, odciąć końce, pociąć w kawałki długości 2,5 cm lub w stylu francuskim.

Konsystencja po wysuszeniu: Krucha
Czas suszenia: 8-12 godzin


Buraki
Usunąć wierzchołek. Dokładnie wyszorować, gotować na parze, aż zmięknie. Ostudzić, obrać i pokroić w plastry grubości 0,5 cm lub kostkę 3 mm.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 8-12 godzin


Brokuły
Umyć i przyciąć. Pociąć łodyżki w kawałki długości 0,5 cm, kwiaty suszyć w całości.

Konsystencja po wysuszeniu: Krucha
Czas suszenia: 10-14 godzin


Kapusta
Umyć, przyciąć i pociąć liście na paski szerokości 3 mm.

Konsystencja po wysuszeniu: Krucha
Czas suszenia: 7-11 godzin




Marchewki
Umyć, przyciąć górę, obrać lub oskrobać. Pokroić w plastry grubości 3 mm.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 6-10 godzin


Seler
Dokładnie umyć. Oddzielić liście i łodygę. Pociąć łodygę w paski grubości 0,5 cm.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 3-10 godzin


Kukurydza (kolby)
Usunąć liście i włókna. Obrane kolby gotować na parze, aż wydzielą mleczko. Oberwać nasiona z kolby i rozsypać na tacy, wzruszyć kilka razy podczas cyklu.

Konsystencja po wysuszeniu: Krucha
Czas suszenia: 6-10 godzin


Ogórek
Umyć, pokroić w plastry grubości 3 mm.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 4-8 godzin


Bakłażan
Umyć, obrać, pokroić w plastry grubości 0,5 cm.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 4-8 godzin


Zielenina - warzywa zielone,rośliny i zioła
Dokładnie umyć, pokroić, usunąć twarde łodygi. Rozłożyć na tacy tak, aby liście nie były zbite czy splątane. Aby uzyskać równomierne wysuszenia, wzruszyć kilka razy w trakcie suszenia.

Konsystencja po wysuszeniu: Krucha
Czas suszenia: 3-7 godzin


Grzyby
Wytrzeć zanieczyszczenia i przetrzeć wilgotną ściereczką. Pokroić na plastry grubości 1 cm, wzdłuż od kapelusza przez nóżkę. Ułożyć na tacy w jednej warstwie.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 3-7 godzin


Ketmia jadalna
Umyć, przyciąć, pokroić w talarki grubości 0,5 cm.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 4-8 godzin


Cebula
Usunąć końcówkę, czuprynę i skórkę. Pokroić w plastry 0,5 cm, ósemki lub posiekać. Suszyć w temp. 63°C.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 4-8 godzin


Pasternak
Wymyć, przyciąć i w razie konieczności obrać. Pokroić w plastry grubości 3 mm.

Konsystencja po wysuszeniu: Twarda/krucha
Czas suszenia: 7-11 godzin


Groch, fasola
Obrać z łupin, umyć i gotować na parze do momentu, gdy na powierzchni pojawią się wgłębienia. Opłukać w zimnej wodzie. Osuszyć ręcznikiem papierowym.

Konsystencja po wysuszeniu: Krucha
Czas suszenia: 4-8 godzin


Papryka
Usunąć czuprynę, gniazdo nasienne i część włóknistą. Umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Posiekać lub pokroić w paski lub okręgi 0,5 cm.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 4-8 godzin


Prażona kukurydza
Pozostawić ziarno na kolbie, aż dobrze wyschnie. Wyłuskać, rozsypać na tacy i suszyć, aż zacznie się marszczyć.

Konsystencja po wysuszeniu: Pomarszczona
Czas suszenia: 4-8 godzin


Dynia
Rozkroić i usunąć gniazdo nasienne. Pokroić na kawałki. Upiec lub ugotować na parze do miękkości. Wyskrobać miąższ i zmiksować go w blenderze. Rozłożyć na macie Paraflexx lub pergaminie . Po wysuszeniu zwinąć i owinąć w foliową torebkę.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 7-11 godzin


Dynia olbrzymia
Umyj i pokrój na kawałki. Upiec lub ugotuj na parze do miękkości. Zmiksuj w blenderze i rozłóż na macie Paraflexx do suszenia.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 7-11 godzin


Młody kabaczek
Umyj i obierz. Pokrój w ćwiartki.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta
Czas suszenia: 10-14 godzin


Pomidory
Umyj i usuń szypułki. Pokrój w ćwiartki, plastry lub połówki. Rozłóż na tacy skórką do dołu.

Konsystencja po wysuszeniu: Skórzasta lub krucha
Czas suszenia: 5-9 godzin


Rzepa
Obierz i pokrój w plastry.

Konsystencja po wysuszeniu: Krucha
Czas suszenia: 8-12 godzin


Słodkie ziemniaki
Umyj i ugotuj na parze do miękkości, a następnie pokrój w ćwiartki.

Konsystencja po wysuszeniu: Krucha
Czas suszenia: 7-11 godzin


Cukinie
Umyj i pokrój w plasterki o grubości 6 lub 3 mm (na chipsy).

Konsystencja po wysuszeniu: Krucha
Czas suszenia: 7-11 godzin


Ziemniaki
Najlepiej suszyć młode ziemniaki. Umyć i w razie konieczności obrać. Gotować na parze przez 4 do 6 minut. Pokroić w stylu francuskim, w półplastry 0,5 cm, plastry 3 mm lub utrzeć.

Konsystencja po wysuszeniu: Krucha lub skórzasta
Czas suszenia: 6-14 godzin


Powrót na górę.

3. Batoniki i roladki na bazie suszonych produktów


Batonik jest prostą odpowiedzią na często zadawane między posiłkami pytanie: "Czy jest coś do przegryzienia?". Przejrzałe, czy ostatnie pozostałe owoce lub warzywa można zmiksować, osłodzić i przyprawić, aby przyrządzić z nich w pożywne, smakowite i bogate w energię przekąski. Jak to zrobić? Wystarczy rozprowadzić zmiksowaną masę cienką warstwą na arkuszu do suszenia Excalibur ParaflexxTM, lub folii spożywczej i wysuszyć. Płynna konsystencja musu zmieni się w ciągliwą, wysokoenergetyczną masę. Pokrój ją w paski, aby uzyskać pyszne i odżywcze batoniki. Tak łatwo możesz przygotować zdrową przekąskę, którą możesz nawet zabrać ze sobą wyjeżdżając w podróż lub do pracy. Do przyrządzania takich batoników wybieraj szczególnie dojrzałe lub nawet przejrzałe (ale nie zepsute) owoce, które dobrze się miksują i tworzą smaczną kompozycję. Dobre połączenia smaków to np. truskawki i rabarbar lub banany i ananasy). Przed miksowanie należy umyć owoce, usunąć wszelkie niedoskonałości, pestki i nasiona, a w razie konieczności również obrać. (Należy jednak pamiętać, że skórki wielu gatunków owoców są nie tylko jadalne, ale i bardzo pożywne). Miksuj owoce w blenderze aż do uzyskania gładkiej, jednolitej masy.

Delikatnie rozlej około 1,5-2 szklanki zmiksowanego musu na tacę suszarki pokrytą arkuszem Excalibur ParaflexxTM lub folią spożywczą. Ponieważ z zasady krawędzie wysuszają się szybciej, warstwa musu powinna być cieńsza w jej środkowej części (mieć grubość ok. 3 mm), natomiast grubsza na obrzeżach (około 5 mm). Wstaw napełnioną musem tacę do suszarki i nastaw temperaturę 58°C. Średni czas suszenia to 4 do 6 godzin. Kiedy masa wyschnie, będzie nieco błyszcząca i nie powinna się kleić w dotyku. Należy odstawić ją do ostudzenia, a następnie oderwać z tacy.

Aby przyrządzić roladki owocowe zwiń ostudzoną masę w ciasną rurkę. Przechowuj ją owiniętą ciasno folią tak, aby nie wchłonęła wilgoci i zachowała swoją konsystencję.

Owocowe

Cierpkie owoce, takie jak rabarbar i żurawiny, powinny zostać osłodzone przed suszeniem. Do owocowego musu należy dodać od ? do ? szklanki miodu lub cukru. Ilość dodawanej substancji słodzącej zależy od osobistych preferencji. Skórkę jabłka można przyprawić mielonym cynamonem lub gałką muszkatołową.

Polecamy również batoniki o smaku bananowym z masłem orzechowym. Aby je przyrządzić potrzeba 4 dojrzałych bananów i 1 szklanki tradycyjnego masła orzechowego. Można również dodać wiórki kokosowe lub posiekane orzechy, aby uzyskać jeszcze bardziej interesujący smak i konsystencję. Po zmiksowaniu masy rozsmaruj ją na tacę pokrytą arkuszem Excalibur ParaflexxTM lub folią spożywczą i susz w temperaturze 58°C. Batoniki zawierające orzechy należy przechowywać w lodówce, ponieważ znajdujący się w nich olej skraca ich przydatność do spożycia.

Jogurtowe

Jogurt rozprowadzony na arkuszu Excalibur ParaflexxTM lub folii spożywczej po wysuszeniu przypomina toffi, tyle że o bardziej intensywnym kolorze. Aby przyrządzić batoniki jogurtowe zmiksuj jogurt naturalny razem ze składnikiem, który nada mu smaku – mogą to być truskawki lub nawet liście mięty. Po wysuszeniu masy możesz ją zrolować i pokroić w plastry o grubości 1 cm, a następnie ponownie suszyć mini-roladki przez 1 godzinę. Ponowne suszenie dokładniej osuszy brzegi roladek i zapobiegnie ich zlepianiu w czasie przechowywania.

Warzywne

Aby przyrządzić batoniki warzywne należy najpierw ugotować warzywa na parze, aż zrobią się miękkie, utrzeć je i wymieszać z ziołami i przyprawami. Masę na batoniki warzywne należy suszyć w temperaturze 52°C. Przecier pomidorowy zmieszany z ziołami włoskimi może być suszony, a potem ponownie odświeżony (nawodniony) i wykorzystany jako pomidorowa pasta lub sos. Batoniki o smaku gazpacho przyrządzisz z pomidora, ogórka, cebuli, zielonej papryki i ziół. Jest to smaczna i niskokaloryczna przekąska. Natomiast wysuszona masa marchewkowa może stanowić znakomitą bazę dla zupy-kremu. Daj się ponieść wyobraźni, poeksperymentuj i znajdź swoje ulubione przysmaki.

Suszone mięso

Hiszpańscy odkrywcy jako pierwsi poznali metody przechowywania mięsa pozostałego po jednym posiłku do następnego. Kiedy ci pionierzy przedzierali się przez Amerykę Środkową i południowo-zachodnie Stany Zjednoczone, zauważyli, jak Indianie tną mięso w długie paski i suszą je na powietrzu i słońcu. Indianie ci nazywali to dziwne suszone mięso „charqui“ (wymawiane jako „szerki”). To słowo zostało potem zanglicyzowane do „jerky” (wym. „dżerki”).

Szczególny i niepowtarzalny smak suszonego mięsa zależy od zastosowanej marynaty. Jest dostępnych wiele przepisów, ale dużo satysfakcji daje stworzenie własnej receptury. Można zastosować dosłownie każdą kombinację następujących składników: soja, sos worcester, sos pomidorowy lub sos barbecue, czosnek, cebula lub proszek curry, sól kulinarna lub pieprz.

Do suszenia należy wybierać chude kawałki, w miarę możliwości pozbawione tłuszczu (im większa zawartość tłuszczu, tym krótszy czas przydatności do spożycia suszonego mięsa). Najlepszym sposobem uzyskania równych kawałków jest zastosowanie krajalnicy do mięsa, ale ostry nóż też wystarczy. Jeżeli używasz noża, częściowe zamrożenie mięsa ułatwi ci krojenie go. Mięso należy kroić w plastry wzdłuż lub w poprzek włókien. Suszone mięso pocięte wzdłuż włókien będzie ciągnące się; cięte w poprzek włókien będzie bardziej miękkie, ale również bardziej kruche. Krój mięso w kawałki o szerokości 2,5 cm, grubości 0,5 cm i dowolnej długości. Po pokrojeniu, odetnij wszelki widoczny tłuszcz.

Aby lepiej zakonserwować suszone mięso, przed suszeniem zaleca się zanurzenie go w solance lub nasmarowanie suchą marynatą. Suche marynaty to mieszanki soli i przypraw, które należy rozetrzeć po powierzchni mięsa. Zaprawy w postaci solanki lub marynaty łączą wodę z solą i przyprawami. Mięso należy moczyć w solance, aż nasiąknie solą.

• Konserwowanie

Konserwując mięso za pomocą suchej marynaty, rozłóż paski mięsa w jednej warstwie na desce do krojenia lub na innej płaskiej powierzchni. Posyp kawałki mieszanką marynaty po obu stronach. Zwróć uwagę, aby pokryć je równomiernie. Następnie przełóż paski do szklanego lub kamionkowego naczynia, układając warstwami jedna na drugiej. Szczelnie zamknij pojemnik i odstaw.

Mięso konserwowane w solance należy ułożyć warstwowo w głębszym naczyniu i zalać solanką tak, aby zakryła ona najwyższe warstwy. Następnie odstaw pojemnik do lodówki na 6 do 12 godzin (lub najlepiej na całą noc), aby mięso się marynowało. Od czasu do czasu obracaj paski, aby zapewnić dokładne i równomierne zamarynowanie.

• Osuszanie

Usuń nadmiar marynaty z powierzchni mięsa i rozłóż paski w pojedynczej warstwie na tacy suszarki. Susz w temperaturze 69°C przez około 4 do 6 godzin, od czasu do czasu osuszając papierowym ręcznikiem kropelki tłuszczu, które pojawiają się na powierzchni mięsa w trakcie suszenia.

Aby sprawdzić, czy mięso zostało wysuszone weź jeden pasek suszonego mięsa i pozwól mu wystygnąć, a następnie sprawdź jego konsystencję. Poprawnie wysuszone mięso przy zgięciu trzeszczy, ale się nie przełamuje.

• Przechowywanie

Wysuszone mięso należy schłodzić, a następnie zapakować do szczelnych pojemników, torebek strunowych lub zgrzewanych. Aby jak najdłużej zachować smak mięsa, należy podzielić je na pojedyncze porcje i zapakować je osobno. Suszone mięso przechowuj w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Jeśli od wewnątrz opakowania pojawią się kropelki wilgoci, mięso nie zostało dostatecznie wysuszone i może pleśnieć. W takim przypadku należy suszyć je dłużej.

Suszenie mięsa wołowego

Boczek lub polędwica to najlepsze kawałki do suszenia. Wołowina jest nie tylko bogata w białka ale również w fosfor, żelazo i ryboflawiny.

Suszenie dziczyzny

Można suszyć mięso z jelenia, niedźwiedzia i łosia. Również sarnina to doskonałe mięso do suszenia, ponieważ nie jest poprzerastane tłuszczem. Bok i udziec są najlepsze do tego celu. Przed suszeniem dziczyzna powinna być zamrożona na 60 dni w temperaturze –18°C (0°F). Powinno to zabić każdą bakterię chorobotwórczą. Aby przygotować mięso do suszenia, należy postępować zgodnie z instrukcjami dla suszenia mięsa wołowego.

Suszenie mięsa drobiowego

Suszenie mięsa drobiowego lub indyczego to coś naprawdę pysznego. Dla tego rodzaju mięsa suszonego można zastosować te same zaprawy jak dla innych mięs. Mięso drobiowe jest bardzo włókniste, można się więc spodziewać, że będzie ono bardziej kruche niż jego odpowiednik wołowy. Suszyć w temperaturze 69°C (155°F), aż cała zawarta w mięsie woda odparuje (około 4 godziny).

Suszenie ryb

Suszenie mięsa rybnego nie jest prostym zadaniem. Ryby do suszenia powinny być bardzo świeże, aby zapobiec zepsuciu ich w trakcie suszenia. Należy zwracać uwagę na zawartość oleju w rybie. Tłuste lub oleiste ryby, takie jak tuńczyk, psują się szybko. W przypadku ryb, inaczej niż przy mięsie, nie jest możliwe wycięcie tłuszczu. Dlatego też suszenie tego typu ryb jest niezalecane (patrz tabela poniżej).

  • Konserwowanie: Przygotować zimną solankę składającą się z ? szklanki soli na 1? litra wody i umieścić ryby w marynacie na około ? godziny. Następnie, dokładnie wypłukać ryby, aby usunąć resztki soli; następnie rozłożyć kawałki na desce do krojenia. Pokryć rybę suchą zaprawą, którą może być dowolna kombinacja soli i przypraw. Tak pokrytą rybę ułożyć warstwami w szczelnym pojemniku szklanym lub plastikowym. Przechowywać w lodówce przez 6 do 10 godzin. Po upływie tego czasu, wyjąć rybę i zdjąć nadmiar zaprawy. Rozłożyć kawałki na tacach suszarki do żywności, tak by się nie stykały i suszyć przez około 12 do 14 godzin w temperaturze 69°C (155°F).
  • Sprawdzanie: Ściśnij mięsisty kawałek ryby przy pomocy kciuka i palca wskazującego. Powinien on być lekko sprężysty, nigdy zbyt kruchy czy chrupiący. Kolejnym etapem sprawdzania wysuszenia jest wąchanie i smakowanie kawałka ryby. Suszone mięso rybie powinno mieć delikatny rybi zapach i smak. Powinno zawierać 15% do 20% wody, a na jego powierzchni nie powinna być wyczuwalna wilgoć.
  • Przechowywanie: Przechowywać zgodnie ze wskazówkami dla suszonego mięsa wołowego.

Zawartość tłuszczu w rybach i owocach morza

Ryby/owoce morza % tłuszczu Ryby/owoce morza % tłuszczu
Sum* 5,2 Karmazyn 0,2
Dorsz 0,5 Łosoś* 9,3
Scjena, orłoryb 2,5 Strzępiel 1,6
Flądra 1,4 Śledź 2,8
Turbot grenlandzki 3,5 Troć 3,8
Granik 1,0 Rekin* 5,2
Plamiak, łupacz 0,5 Krewetka 1,6
Halibut 4,3 Stynka 2,0
Pstrąg jeziorny* 11,1 Lucjan 1,1
Makrela* 9,9 Sola 1,4
Żabnica 1,5 Tuńczyk* 5,1
Cefal* 6,0 Sieja* 7,2
Okoń morski 1,4 Morszczuk 1,3
Mintaj 1,3 Okoń żółty 1,1
Pstrąg tęczowy* 6,8

* Suszenie niewskazane (ryba zbyt tłusta)

Powrót na górę.

4. Inne zastosowania suszarki Excalibur


Zioła i przyprawy

Zioła i przyprawy są często zaniedbywanym elementem naszej sztuki kulinarnej. Można używać suszarki Excalibur, aby suszyć świeże zioła, uprawiane w domu, albo kupować większe ilości ziół i przypraw, suszyć je, a następnie przygotowywać z nich specjalne herbaty i przyprawy. Np. pozostałe resztki pietruszki nie będą już więcej marnowały się. Suszenie ziół i przypraw jest proste i nie wymaga skomplikowanego przygotowania:

1. Powycinaj martwe lub wyblakłe części roślin. Starannie umyj liście i korzenie w zimnej wodzie. Następnie postępuj w następujący sposób:

2. Podgrzej wstępnie suszarkę Excalibur, ustawiając termostat na temperaturę 35°C (95°F) – 46°C (115°F). Uwaga – termostaty są kalibrowane i największą dokładność osiągają przy wyższych temperaturach. Jeżeli suszenie ziół trwa dłużej, niż podano w punkcie 4 poniżej, należy ustawić wyższą temperaturę. Gatunki o wyższej wilgotności mogą wymagać temperatury nawet 52°C (125°F).

3. Rozłóż rośliny jednowarstwowo na tacy.

4. Susz przez 2 do 4 godzin.

5. Przechowuj w szczelnych, suchych pojemnikach, z dala od wilgoci. Ponadto, chroń zioła i przyprawy przed światłem słonecznym, ponieważ powoduje ono blaknięcie kolorów i osłabia olejki smakowe.

Orzechy

Orzechy stanowią skoncentrowane źródło białka, a wiele z nich jest również bogate w niezbędne dietetyczne tłuszcze. Orzechy mogą być suszone w domu w swoim naturalnym stanie lub po przyprawieniu.

1. Można suszyć orzechy w całości, nieobrane albo tylko ich jądra lub miąższ.

2. Rozłóż orzechy w jednej warstwie na tacach suszarki.

3. Susz w temperaturze 46°C (115°F) – 52°C (125°F). Całe orzechy powinny wysuszyć się w ciągu 10 do 14 godzin, natomiast miąższ orzechów powinien być suchy w ciągu 8 do 12 godzin.

4. Przechowuj w szczelnych opakowaniach w lodówce. Uwaga: Ze względu na wysoką zawartość oleju miąższ/jądro orzecha może zjełczeć, jeśli nie jest przechowywane w lodówce.

Wyrastanie ciasta drożdżowego na chleb

Wewnątrz suszarki do żywności Excalibur istnieją idealne warunki do wyrastania ciasta drożdżowego do wypieków. W tym celu najpierw wystaw wszystkie tace z dehydratora, ustaw termostat na 46°C (115°F) i odczekaj, aż urządzenie się nagrzeje. Wstaw płytki garnek z wodą na dno suszarki. Umieść tacę bezpośrednio nad wodą i postaw miskę z ciastem na tacy. Przykryj ciasto ściereczką, aby zapobiec wysychaniu. Pozostaw ciasto na pół godziny/godzinę, aż wyrośnie. Dalej postępuj zgodnie z przepisem na wypiekanie chleba.

Makaron

Nie są wymagane oddzielne półki na makaron. Paski świeżo wykonanego makaronu można ułożyć w pojedynczej warstwie na tacach suszarki do żywności. Susz przez 2 do 4 godzin w temperaturze 57°C (135°F). Przechowuj w szczelnych opakowaniach.

Jogurt

Przyrządzanie jogurtu domowego jest znakomitym sposobem na zaoszczędzenie budżetu i jest niezwykle łatwy do zrobienia za pomocą Excalibura. Należy wymieszać 1 szklankę mleka w proszku w dwóch litrach mleka odtłuszczonego. Podgrzewaj przez 2 sekundy. Zdejmij z ognia i ostudź do temperatury 46°C (115°F). Do ochłodzonego mleka dodaj dwie łyżki niepasteryzowanego naturalnego jogurtu. Wlej do pojemników i zakryj. Wstaw do suszarki Excalibur, ustaw temperaturę 46°C (115°F) i pozostaw w niej przez 5 godzin. (Uwaga: w celu uzyskania najlepszych rezultatów należy wykorzystać specjalny termometr do słodyczy). Nie mieszaj, nie wstrząsaj, nie otwieraj drzwiczek, ani nie przestawiaj jogurtu podczas inkubacji w suszarce. Po zakończeniu odstaw do lodówki. Przed podaniem dodaj świeże owoce dla smaku.

Sery

Zwykły twaróg można łatwo otrzymać w domu. Niedojrzewające ser, takie jak właśnie twaróg, może być przyrządzony z wykorzystaniem suszarki Excalibur. Do tego celu potrzebne są: cztery litry pasteryzowanego mleka, 4 łyżki stołowe jogurtu naturalnego, 1/2 szklanki świeżego mleka tłustego lub 1/4 tabletki podpuszczki rozpuszczonej w 1/2 szklanki gorącej wody.

Wlej mleko do garnka i podgrzej do temperatury pokojowej tj. około 22°C (72°F). Zmieszaj z jogurtem, świeżym mlekiem pełnym lub podpuszczką i przykryj cienką tkaniną bawełnianą (do owijania sera). Umieść całość w suszarce do żywności i pozostaw w temperaturze 29,5°C (85°F) przez 12 do 18 godzin, aż się zsiądzie. Mleko jest zsiadłe, gdy na jego powierzchni oddzielił się i gruby, spójny twaróg, a pod nim wodnista, płynna serwatka.

Nalej kilka centymetrów wody do dużego garnka, przełóż do niego ser i podgrzewać do temperatury 46°C (115°F). Utrzymywać ser w tej temperaturze przez 1/2 godziny, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie weź cedzak i wyłóż go cienką tkaniną do odsączania sera, a następnie wylej do niej ser z serwatką. Pozwól serwatce odcieknąć; w przeciwnym razie nada serowi gorzki smak. Aby pozbyć się kwaśnego smaku, zanurz cedzak w zimnej wodzie i delikatnie mieszaj ser, aby spłukać pozostałości serwatki. Pozwól, aby twaróg dokładnie odciekł. W razie potrzeby dodaj 1 łyżeczkę soli na 0,5 kg sera i 4 – 6 łyżeczek śmietany. Po schłodzeniu w lodówce twarożek będzie gotowy do jedzenia sam, lub składnik sałatek owocowych, dipów, serników i zapiekanek.

Przyrządzanie gotowych posiłków

Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu mogą użyć Excalibura do przygotowania gotowych do zjedzenia pełnowartościowych posiłków, które są można zjeść w dowolnej chwili, wystarczy je jedynie nawodnić. Suszone mięso połączone ze suszonymi pomidorami i kawałkami innych warzyw można zmieszać z wysuszonym makaronem i gotować w garnku nad ogniskiem, aby móc zjeść wykwintną kolację po wycieczce. Trochę kreatywności i wiedzy dotyczącej czasu ponownego nawodnienia żywności to wszystko, co jest potrzebne do opracowania przepisów na lekkie i pożywne posiłki turystyczne.

Powrót na górę.


5. Smakowite przepisy



Kremowa zupa grzybowa



1-1/2 szklanki suszonych grzybów
1/2 szklanki suszonej cebuli
2 szklanki gorącego bulionu wołowego
1/4 szklanki margaryny
4 szklanki mleka
1 łyżeczka soli
6 łyżeczek mąki
natka pietruszki do dekoracji



Podsmaż grzyby i cebulę na margarynie na dużej patelni przez 5 minut, od czasu do czasu mieszając. Połącz bulion, mleko, sól i mąkę. Zmiksuj, aż uzyska jednolitą konsystencję. Dodaj do podsmażonych grzybów i cebuli. Gotuj na wolnym ogniu, ciągle mieszając, aż masa zagotuje się. Ozdób natką pietruszki. Danie na około 8 porcji.




Batoniki "Serduszka"



Jogurt wstępnie wymieszany z truskawkami, czereśniami lub malinami
Arkusze TeflexTM
Foremka do wycinania ciasteczek w kształcie serca

Wyłóż każdą tackę arkuszem TeflexuTM lub folią spożywczą. Użyj 1 opakowania jogurtu na tackę. Gdy jogurt osiągnie temperaturę pokojową, wylej opakowanie na arkusze. Za pomocą szpatułki wyrównaj powierzchnię, by uformowało się w kółko o średnicy 20 – 25 cm. Suszy w temperaturze 57°C (135°F) przez 4 do 5 godzin. Kiedy jogurt wyschnie, będzie nieco błyszczący i nie będzie kleił się w dotyku. Za pomocą foremki do wycinania ciastek w kształcie serca wytnij 4 do 5 serc ze schłodzonego kawałka jogurtu. Przechowuj opakowane w folię spożywczą.




Ziemniaki O'Briena



1/2 szkl. pokruszonego bekonu (opcja)
1/4 szkl. suszonej cebuli
świeżo zmielony czarny pieprz
1/4 szkl. siekanej, suszonej zielonej i czerwonej papryki
2 szkl. wysuszonych, posiekanych ziemniaków
sól i oliwa



Namocz ziemniaki, cebulę i papryki, pozostawiając je (w wodzie) przez 20 minut. Odcedź. Ustaw patelnię na średnim ogniu i wlej na nią 4 łyżeczki oliwy, a następnie wsyp namoczone ziemniaki, cebulę i papryki. Gotuj, aż staną się kruche i brązowo-złote. Dodaj pokruszony bekon oraz sól i pieprz do smaku. 6 porcji, na każdą przypada 1/2 szklanki.




Mieszanka do letniej sałatki



3/4 szkl. suszonej cebuli
1/2 szkl. suszonej,pokrojonej marchwi
1/4 szkl.suszonej czerwonej i zielonej papryki
1/4 szklanki nasion słonecznika
1/4 szklanki suszonej pietruszki
1/4 szklanki startego sera parmezan
1/2 szklanki suszonych pomidorów

Grubo posiekaj wszystkie składniki w mikserze. Upewnij się, że wszystkie składniki są zostały dokładnie wymierzane. Przechowuj mieszankę w lodówce w szklanym słoju ze szczelnym zamknięciem. Podawaj wymieszaną z miksem świeżych sałat.




Wiosenne potpourri



3 szkl.suszonych płatków róży (czerwone, różowe, żółte)
1 szkl. suszonych chabrów bławatków
1 szkl.suszonych kwiatów lawendy
1 szkl. suszonych nagietków
1 szkl. suszonych główek bratków
1 łyżeczka proszku korzenia fiołkowego
2 łyżeczki mieszanki przypraw – goździków,
gałki muszkatołowej i ziela angielskiego
10 kropli olejku różanego (opcjonalnie)

Grubo posiekaj wszystkie składniki w mikserze. Upewnij się, że wszystkie składniki są zostały dokładnie wymierzane. Przechowuj mieszankę w lodówce w szklanym słoju ze szczelnym zamknięciem. Podawaj wymieszaną z miksem świeżych sałat.




Tarta ziołowa



Gotowy spód o średnicy 23cm
z ciasta kruchego
4 jaja
2 szkl. chudej śmietany
1 łyżeczka zmielonego kopru
1 i 1/4 szkl.startego sera szwajcarskiego
1/2 łyżeczki soli
1/8 łyżeczki białego pieprzu
1 łyżeczka suszonej bazylii
4 łyżeczki suszonej pietruszki

Piecz kruche ciasto przez ok. 8 minut. Ubij razem jaja, śmietanę, sól, pieprz i zioła. Posyp serem spód ciasta, a następnie wleć wymieszaną masę jajeczną. Piecz przez 15 minut w temperaturze 220°C (450°F), a następnie obniż temperaturę do 177°C (350°F) i piecz jeszcze przez 30 minut lub do momentu, gdy nóż lub patyczek wbity w środek ciasta, po wyjęciu będzie czysty. Podawaj pokrojone kliny.




Kukurydza po aztecku



3/4 szkl. suszonej cebuli
1 i 1/4 szkl. suszonej kukurydzy, namoczonej
1 szkl. kwaśnej śmietany
1/4 szkl. łagodnej czerwonej salsy
1/4 łyżeczki pieprzu
3 łyżki stołowe masła
1/4 szkl. wody
1 szkl. rozdrobnionego sera Monterey Jack
3/4 łyżeczki soli
1 puszka posiekanych czarnych oliwek

Usmaż cebulę powoli na maśle, aż zmięknie. Dodaj kukurydzę i wodę. Przykryj szczelnie i gotuj na średnim ogniu przez pięć minut. Zdejmij pokrywkę i gotuj na dużym ogniu, pozwalając, aby większość wody odparowała. Wmieszać kwaśną śmietanę, ser, salsę, oliwki, sól i pieprz. Przed podaniem podgrzej dokładnie, uważając aby nie zagotować. Proporcje na 6 porcji.




Suszona wędzona wołowina



2 kg wołowiny bez tłuszczu, pokrojonej w
paski szerokości 1/2 cm
1 łyżeczka sproszkowanego czosnku
1/4 szklanki sosu sojowego
1/2 szklanki ketchupu
1/2 łyżeczki aromatu wędzonki z cykorii
1 łyżeczka utartego pieprzu
1/4 szklanki sosu worcester

Starannie wymieszaj wszystkie składniki. W przygotowanej marynacie paski mięsa. Włóż do lodówki na 6 do 12 godzin, co jakiś czas obracając i wzruszając mięso w marynacie. Gdy jest już ono wystarczająco zamarynowane, usuń nadmiar marynaty i susz mięso, zgodnie ze wskazówkami z rozdziału poświęconego suszeniu mięsa.




Granola w polewie jogurtowej



4 szklanki surowych płatków owsianych
1 szklanka kiełków pszenicznych
1/2 szklanki otrębów, pokruszonych
1 szklanka rozdrobnionego miąższu orzecha kokosowego
1/4 szklanki nasion sezamu
1/2 szklanki wody
2 łyżeczki esencji z wanilii
1/2 szklanki brązowego cukru
1/2 szklanki orzeszków ziemnych
1/2 szklanki nasion słonecznika
1/2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka oleju
2 szklanki suszonych jabłek
1 szklanka siekanych daktyli
1 szklanka orzechów włoskich
1/8 łyżeczki soli
1/2 szklanki miodu
1 szklanka rodzynek
2 litry jogurtu (najlepiej o smaku jabłkowym)

Nagrzej piekarnik do temperatury 150°C (300°F). W dużej misce zmieszaj płatki owsiane, kiełki pszeniczne, otręby, miąższ orzecha kokosowego, nasiona sezamu, nasiona słonecznika, cynamon i sól. W małym garnku podgrzej olej, miód, wodę i brązowy cukier, energicznie mieszając, aż brązowy cukier się rozpuści. Zdejmij z ognia i wymieszaj z wanilią. Wylej roztwór na płatki owsiane, mieszając je, tak aby zostały nim pokryte. Oblane płatki wysyp na płytką blachę do pieczenia. Piecz przez 25 do 30 minut, aż do uzyskania brązowo-złotego koloru, od czasu do czasu mieszając. Wyjmij z piekarnika i dodaj resztę składników tj. orzechy i owoce. Tak przygotowaną granolę zmieszaj z 2 litrami jogurtu jabłkowego. Masę rozłóż na tacach suszarki wyścielonymi arkuszami TeflexuTM. Susz w temperaturze 57°C (135°F) przez 3 do 4 godzin. Przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub szczelnych strunowych.




Suszone nasiona dyni




Wyłuskaj nasiona z dyni. Starannie je wymyj i usuń z nich włóknisty miąższ. Osusz nasiona ręcznikiem. Rozłóż w jednej warstwie na tacach suszarki Excalibur. W razie potrzeby można posypać je solą z przyprawami lub solą czosnkową. Susz w temperaturze 43°C (110°F) – 49°C (120°F), często mieszając, aż nasiona staną się kruche.




Indyk Tetrazzini



2 szkl. połamanego spaghetti
1/2 szkl. suszonej, posiekanej zielonej papryki
1 szkl. białego sosu
1 szkl. bulionu z kurczaka lub indyka
Mielony pieprz
2 szkl. suszonego, gotowanego kurczaka lub
indyka
1/2 szkl. suszonej, posiekanej cebuli
1/4 szkl. suszonych grzybów
1/2 łyżeczki soli
1 i 3/4 szkl. startego sera cheddar

Namocz paprykę i cebulę w 1 szklance gorącej wody. W tym czasie ugotuj spaghetti. Odcedź i rozłóż w blasze do pieczenia o wymiarach 9x12x13 lub w 2-litrowym żaroodpornym naczyniu. Odcedź zieloną paprykę i cebulę; wymieszaj razem z kurczakiem lub indykiem, białym sosem, grzybami, bulionem, solą, pieprzem oraz 1? szklanki startego sera. Polej ugotowane spaghetti i posyp startym serem. Piecz w temperaturze 180°C (350°F) przez 45 minut.




Ciasteczka Festive Meringue



6 białek jaj
2 łyżeczki białego octu
2 szklanki cukru pudru

Dobrze ubij razem białka jaj i ocet, aż powstanie gładka, miękka. Stopniowo dodawaj cukier, stale ubijając, aż mieszanka stanie się sztywna i będzie miała konsystencję toffi.
Dodaj 2 szklanki któregoś z poniższych składników:


wiórki czekolady miętowej i 3 krople zielonego naturalnego barwnika spożywczego
2 łyżeczki kakao i wiórki masła orzechowego
migdały i 2 łyżeczki ekstraktu z migdałów
wiórki czekoladowe
dowolne posiekane orzechy
wiórki kokosowe
aromat cytrynowy i starta skórka pomarańczy
suszone owoce

Masę wylej łyżeczką na tace wyłożone arkuszami TeflexTM lub folią. Susz w temperaturze 57°C (135°F) przez 4 godziny lub do stwardnienia. Przechowuj w szczelnych pojemnikach. Przepis na 100 ciasteczek.




Batoniki „Bananowy rumieniec”



1 szklanka truskawek
1 banan

Zmiażdż lub zmiksuj owoce na jednolitą masę. Rozłóż ją na arkusze TeflexTM lub folię spożywczą i susz w temperaturze 57°C (135°F), aż stanie się sztywna. Krój ją na paski.




Batoniki „Brzoskwiniowa gruszka”



1 szklanka obranych brzoskwiń
1/2 szklanki obranych gruszek

Zmiksuj wszystkie składniki na jednolitą masę i przechowuj w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu. Wylej na arkusze TeflexTM lub folię spożywczą i susz w temperaturze 57°C (135°F), aż stanie się sztywna. Krój ją na paski.




Batoniki persymonowo-ananasowa



1 kubek utartych persymon
1/2 szklanki rozdrobnionego ananasa

Zmiksuj owoce na jednolitą masę. Rozprowadź na arkuszach TeflexTM lub folii spożywczej i susz w temperaturze 57°C (135°F), aż stanie się sztywna. Krój ją na paski.




Sos mix do spaghetti



2 łyżeczki suszonej cebuli
1 łyżeczka suszonej pietruszki
3 łyżeczki skrobi kukurydzianej
1 łyżeczka zielonej papryki
1 i 1/2 łyżeczki suszonego sproszkowanego czosnku
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki suszonego oregano
1/2 łyżeczki suszonej bazylii
1 szklanka suszonych pomidorów (zmielonych)
1/4 szklanki suszonych grzybów pokrojonych w plastry

Dokładnie zmiksuj wszystkie składniki i przechowuj w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu. Aby przygotować sos, dodaj 3 szklanki wody, zmieszaj i podgrzewaj na wolnym ogniu, aż się sos zgęstnieje. Przepis na cztery porcje.




Suszona wołowina Ole!



1 słoiczek łagodnej salsy
1 opakowanie przyprawy chili
1 łyżeczka sproszkowanego oregano
zmielona czerwona papryka
2,3 kg chudego mięsa, pokrojonego w plastry grubości 0,5 cm (należy usunąć wszelki widoczny tłuszcz)

W dużej misce połącz wszystkie składniki, z wyjątkiem pokruszonej papryki czerwonej. Umieść mięso w plastikowej torbie strunowej i dodaj marynatę. Wstaw do lodówki na noc, od czasu do czasu mieszając.
Ułóż kawałki mięsa w jednej warstwie na tacach suszarki Excalibur. Aby wzmocnić smak, posyp mięso niewielką ilością zmielonej czerwonej papryki. Susz mięso przez 6-10 godzin w temperaturze 68°C (155°F). Sprawdź, czy mięso zostało prawidłowo wysuszone – przy zginaniu powinno trzeszczeć, ale nie łamać się. Przechowuj w szczelnych pojemnikach.




Powrót na górę.


Koszyk
Twój koszyk jest pusty.

Suszarki do żywności Excalibur i Sedona

W miarę zwiększenia się świadomości zdrowego stylu życia i odżywiania coraz więcej osób zaczyna odchodzić od produktów przemysłowo przetworzonych i zastępować je produktami organicznymi.

Suszenie jest jednym z najlepszych i całkowicie naturalnym sposobem utrwalania żywności przy zachowaniu większości cennych składników odżywczych zawartych na przykład w owocach i warzywach. Podczas suszenia żywność nie zostaje poddana działaniu tak wysokiej temperatury jak podczas gotowania, nie nasiąka tłuszczem jak przy smażeniu, czy w nie traci tyle cennych składników co w czasie stosowania innych metod przyrządzania potraw i przetworów. Dzięki temu produkty suszone są bardzo zdrowe, odżywcze i dietetyczne, a jednocześnie nie zawierają konserwantów i środków chemicznych.

Excalibur i Sedona to dwie przodujące marki suszarek do żywności. Zaprojektowane zostały ze szczególnym uwzględnieniem oczekiwań osób odżywiających się naturalnymi, nieprzetworzonymi produktami oraz tych wszystkich, którzy po prostu stawiają na żywność najwyższej jakości.

Excalibur i Sedona to od ponad 40lat najczęściej wybierane marki przez wymagających klientów i zwolenników zdrowej, nieprzetworzonej żywności.

To najlepsze suszarki do produktów organicznych. Pozwalają suszyć różnorodne produkty: owoce, warzywa, mięso, ryby, zioła, grzyby i inne surowce spożywcze. Swoją unikalną konstrukcję, pojemnością, wszechstronnością, wydajnością i niezawodnością wyróżniają się zdecydowanie na tle innych marek.






Zapraszamy również na naszą drugą stronę, która prezentuje najlepsze wyciskarki do soków z warzyw, owoców i ziół. Dzięki nim zdrowe odżywianie staje się łatwiejsze i smaczniejsze. Są wszechstronne, wielofunkcyjne, a zarazem bardzo proste w obsłudze i myciu. Wybierz model wyciskarki odpowiedni do swoich potrzeb na www.eujuicers.pl